Mate - zelené zlato Indiánů

Do Evropy přišlo maté z Jižní Ameriky. Je to posvátná bylina cesmína paraguayská. Ačkoliv nejde o typický pravý čaj, vžil se pro něj i tento název - čaj Maté.
Když před více než 500 lety přistál na březích Ameriky Kolumbus, zjistil, že tehdy byl tento nápoj podáván velmi často na uvítanou návštěvníků. Ale pozornost mu začali věnovat Jezuité, kteří se v Jižní Americe usadili. Začaly cesmínu pěstovat a později se rozšířil její vývoz i do Evropy. Podle archeologických nálezů bylo maté váženou bylinou již před naším letopočtem. Indiáni měli ve zvyku vkládat si dopisy cesmí
ny do úst a žvýkat jejich. Byl to i nápoj jihoamerických kovbojů, kteří ho večer popíjeli u ohně, aby tak nabrali sílu na další den. Cesmína paraguayská je stále zelený strom který dorůstá do výšky 15 m. Sklízejí se celé větve a listy. Pěstuje se především v Argentině, Brazílii, Paraguayi, Uruguayi a Chile. Listy jsou oválné, s mírně zubatým okrajem, délky 5-10 cm a šířky 4-5 cm. Kvete od října do prosince a plody od března do června.

 

Složení a účinky:
Maté má charakteristické aroma a chuť. Na čaj jsou vhodné mladé lístky ze stromu, které se s větvičkami rozloží na zem a kolem se zapálí oheň, který způsobí prvotní pražení. Pak se větvičky suší, usušené natláskají do jam v zemi a nahrubo rozdrtí. Pak se dále drtí, odstraňují větvičky a dále suší až nakonec se po několikanásobném drcení, prosévání a mícháním dostane zelené maté. Pokud se ještě opražíme, vzniká maté pražené. Pro vysoký obsah kofeinu v kombinaci s jinými látkami má pozvolný a rovnoměrně působící účinek. Proto má Maté velký význam pro domorodých obyvatel, kteří bez přísunu potravy vydrží dlouhodobé fyzické zátěže.

Existuje mnoho důvodů proč pít Maté. Základním důvodem je, že Maté je chutné. Lístky obsahují velké množství kofeinu, který v kombinaci s ostatními složkami povzbuzuje jako konzumace kávy nebo čaje. Kromě kofeinu obsahuje více než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C. Zastoupeny jsou minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Maté působí zároveň močopudně, podporuje trávení, napomáhá při odbourávání tukové vrstvy v těle. Mnoho lidí dodržujících nejrůznější diety v něm objeví vhodný doplněk svého snažení.

Hlavní účinky:
- Zvyšuje a posiluje imunitu, urychluje dobu léčby
- Pomáhá při detoxikaci těla, vyplavuje škodliviny z těla
- Snižuje krevní tlak, uvolňuje periferní cévy
- Uklidňuje nervový systém, dokáže uklidnit rozrušený organismus
- Upravuje chuť k jídlu, upravuje trávení - pomáhá při zácpách, slouží k úpravě
  
a pravidelnosti peristaltiky
- Léčí nespavost, podstatně zlepšuje spánek
- Zpomaluje stárnutí
- Snižuje tělesnou teplotu
- Upravuje hladinu cukru v těle a hladinu cholesterolu v krvi
- Snižuje příznaky alergických reakcí - senná rýma
- Posiluje jak mysl tak i tělo, zlepšuje paměť a rychlejší myšlení, způsobuje vyšší aktivitu,
  
lepší výkon
- Je velký přírodní zdroj živin - vitamíny, minerály, cholin, inositol, antioxidant, aminokyseliny
- Zabraňuje vytváření kyseliny mléčné a tím únavě, pomáhá při stresu a zátěži

 

Příprava Mate v kostce:

Originální jihoamerická příprava:
Tradičně se Mate připravuje v tzv. kalabase (vysušené tykvové slupce) a poté se pije horké nebo chlazené pomocí bombilly (kovové slánky). Do kalabasy nasypte 2-3 čajové lžičky lístků mate a přelijte mírně teplou vodou tak, aby lístky získaly pevnou konzistenci. Po několika minutách zalijte vroucí vodou a nechte 3 minuty vyluhovat. Opatrně do kalabasy vsuňte bombillu a osvěžující nápoj můžete pomalu popíjet. Aby se do slánky nedostaly žádné lístky, je na jejím spodním konci malé sítko. Nepřipravujte příliš silný nálev, aby se Vám bombilla neucpala! Tento proces můžete z jedné dávky maté opakovat až pětkrát. Vyluhujte však vždy maximálně 3 minuty. V případě potřeby použijte k ochucení cukr, citrón, pomeranč rum, koňak nebo mléko.

Příprava na evropský způsob:
Jednu lžičku maté nasypte do šálku (1,5 dl) a zalijte 80-ti stupňovou vodou. Nechejte max. 3-5 minut luhovat a poté sceďte. Čím déle jej necháte luhovat, tím je nálev povzbudivější. Po 5 minutách však začíná čaj hořknout. Ze stejné dávky je možno připravit ještě druhý nálev. Hotový čaj je poté možno ochutit ctronem nebo javorovým sirupem.

Honeybush - Africký medový keř

První písemná zmínka o této rostlině se objevila v botanické literatuře již v r. 1705. Honeybush pochází z Jihoafrické republiky, roste v oblasti Jižního a Východního mysu a některé jeho druhy také v částech Cederbergského pohoří. Vyskytuje se v 23 poddruhů a potřebuje ke svému životu specifické podmínky.
Komerční Honeybush se získává z kríkovitej rostliny rodu Cyclopia, která roste divoce v horských oblastech. Sbírá se ručně. Můžeme jej označit na stoprocentní přírodní produkt, protože všechny pokusy pěstovat ho na plantážích skončily neúspěšně. Honeybush vděčí za svůj název omamné medové vůni svých krásných žlutých květů. Keř dorůstá až do výšky 1,5 metru a nejlépe mu vyhovuje vlhké klima.
Celý proces zpracování keře můžeme rozdělit na 4 fáze: sběr, řezání, fermentace a sušení. Sklizeň probíhá tradičně v období, kdy keř kvete, což je mimořádně náročná práce. Rostliny jsou vzhledem k vysokohorskému terénu dostupné pouze pro pěší sběračů. Ti sekají keř těsně nad zemí, naloží ho do velkých košů, které si přinesli na zádech a zaháknou jejich na lano, které je upevněno mezi vrcholem hory a údolím. Důmyslným kladkovým systémem je náklad spouštěn dolů na místa, odkud je může traktor dopravit na zpracovatelskou farmu. Tam se celý keř mechanickými řezacími stroji nejdříve nařeže na malé kousky. Ty se pak namáčejí, fermentují a suší v peci. Fermentace trvá od 24 do 36 hodin, mění se při ní barva produktu ze zelené na tmavě hnědou a rozvíjí se jeho medové aroma. Nakonec se honeybush pro lepší výsledný vzhled suší na slunci a to většinou 1 až 2 dny v
závislosti na počasí.

 

Léčivé účinky

Záznamy o léčivých vlastnostech medového keře se datují do r. 1830. Místním obyvatelům pomáhal především při nachlazení a chřipce, zánětech horních cest dýchacích a dětem při nechutenství. Má velké množství cenných minerálních látek, antioxidantů a stopových prvků. Působí proti virům, bakteriím a plísním. Pomáhá při předcházení civilizačních chorob jako jsou nádorová onemocnění a kardiovaskulární choroby, snižuje hladinu cukru a cholesterolu, zlepšuje trávení, reguluje menstruační cyklus, snižuje riziko onemocnění osteoporózou, zklidňuje nervovou soustavu, při zevním použití pomáhá odstraňovat ekzémy a vyrážky. Má mírně močopudný účinek. Navíc neobsahuje skoro žádný kofein a třísloviny, proto je vhodný pro děti. Což je však nejlepší - při všech svých účincích navíc ještě i výborně chutná. Protože má příjemnou nasládlé chuť, nemusí se sladit.

 

Příprava čaje Honeybush v kostce:

Honeybush (jednu lžičku na šálek) přelijeme vroucí vodou a necháme 5 minut vyluhovat. Můžeme si jej dopřávat každodenně vhodné je kombinovat jej s čajem rooibos, účinky obou afrických čajů se tak ideálně doplňují.